Zacznijmy od tego, co jest przyczyną pojawiania się skórki pomarańczowej na ciele. Oczywistym jest, że nadwaga i związany z tym brak ruchu oraz zła dieta sprzyja powstawaniu cellulitu, ale wiele razy spotkałam się z tym, że nawet bardzo szczupłe osoby miały na nogach cellulit. Dlaczego? Dlatego, że ma on podłoże genetyczne. Jest związany z czynnikami hormonalnymi (estrogenami) oraz budową tkanki tłuszczowej, a na to niestety nie mamy wpływu.

Wszelkiego rodzaju kremy, peelingi, masaże, czy inne zabiegi kosmetyczne na cellulit sa to po pierwsze czynności długotrwałe, które trzeba regularnie powtarzać aby zniwelować widoczność uciążliwej skórki pomarańczowej. Po drugie, jest to tylko walka z problemem od zewnątrz, która podczas zaprzestania wyżej wymienionych czynności niestety powróci. Dodatkowo kremy oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne sa dość kosztowne i nie każdy jest w stanie sobie na nie pozwolić, natomiast codzienna pięlęgnacja partii dotkniętych cellulitem w zaciszu domowym, wymaga od nas nie lada systematyczności oraz poświęconego czasu. Kremy wyszczuplające zawierają zazwyczaj składniki, które ułatwiają spalanie tłuszczu, zmniejszają obrzęki i poprawiają krążenie krwi i z pewnością w jakimś stopniu pomogą w walce z cellulitem, jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o nasze ciało od wewnątrz, ponieważ najważniejsza jest profilaktyka czyli zapobieganie powstawaniu danej nieprawidłowości.

Ważne jest, aby zmienić złe nawyki żywieniowe i wprowadzić do naszego menu produkty, które nie będą sprzyjały powstawaniu skórki pomarańczowej. Cellulitowi sprzyjają między innymi słodycze oraz przetworzone jedzenie, które powinniśmy wyeliminować z naszej diety. Ogranicz spożywanie tłustego mięsa, soli, śmietany, unikaj mocnej kawy, czarnej herbaty. Wyeliminuj także papierosy i alkohol.
Najważniejszym składnikiem antycellulitowym są owoce i warzywa bogate w antyoksydanty lub flawonoidy. Zmniejszają stany zapalne w tkankach. Równie ważne są zarówno produkty pełnoziarniste oraz warzywa takie jak brokuły i szpinak – bogate w koenzym Q10. Do picia najlepsza jest prócz wody także zielona herbata. Myśląc o cellulicie, pamiętajmy tez o albuminach – to składniki które mają za zadanie zmniejszyć obrzęki tkanek. Znajdziecie je w białku jajka kurzego i w mleku.

Dodatkowo bardzo ważny jest wszelkiego rodzaju ruch. Jeżdżenie na rowerze, pływanie, bieganie, to wszystko pomoże w walce z cellulitem. Ćwiczenia fizyczne są również bardzo istotne, ponieważ istnieje bezpośredni związek między mięśniami a cellulitem. W miejscach, gdzie te mięśnie są lepiej rozwinięte, a tym samym silniejsze, te partie w znacznie mniejszym stopniu są dotknięte problemem skórki pomarańczowej. Natomiast tam, gdzie mięśnie są o wiele słabsze, cellulitu jest dużo więcej, pojawiają się również problemy żylne. Dla osób, które pragną pozbyć się cellulitu polecane są głównie wszelkiego rodzaju ćwiczenia wzmacniające na uda i pośladki (bo tam najczęściej występuje cellulit).

Podsumowując, cellulit w pierwszej kolejności musimy zaatakować od wewnątrz, wprowadzając dobre nawyki do swojej diety. Dodatkowo bardzo ważny jest ruch pod każdą postacią, czy to spacer, jazda na rowerze, pływanie, czy chociażby wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy lub spacer do pracy zamiast korzystania z transportu publicznego. Kremy oraz zabiegi kosmetyczne są dodatkowym elementem, który również korzystnie wpłynie na walkę z cellulitem przy  ich konsekwentnym i regularnym stosowaniu.