Jak znaleźć więcej czasu?

Zapewne wiele osób chciałoby mieć więcej czasu. Zazwyczaj jeśli nie zrobimy czegoś, co akurat w danym dniu chcieliśmy zrobić, obwiniamy o to zbyt szybko upływający czas. Ale czas płynie niezmiennie tak samo i tylko od nas zależy czy uda nam się zrobić każdego dnia to co sobie zaplanowaliśmy. Ale co zrobić by ten czas lepiej i produktywniej wykorzystać?

Po pierwsze wstawaj wcześniej. Nikt nie każe Ci się zrywać z łóżka o godzinie 4-5 rano, jeśli do pracy idziesz na przykład na 10:00. Ale jeśli zazwyczaj wstajesz o ustalonej godzinie i zdarza Ci się nie zrobić czegoś z powodu braku czasu (na przykład zjeść śniadania, czy wypić do końca kawy), to przestaw budzik o godzinę w tył. Zobaczysz, że tylko dzięki tej godzinie zjesz w spokoju śniadanie przed pracą, a nawet zdążysz zrobić jeszcze kilka innych rzeczy.

Po drugie. Kiedy przychodzisz zmęczony po pracy, nie masz na nic sił, ledwo starcza Ci czasu na przejrzenie facebookowej tablicy czy instagrama, a już godzina 19:00 i czas zjeść kolację, a o treningu, czy też innej pożytecznej, przyjemnej dla Ciebie czynności możesz nawet zapomnieć, to postaraj się przejrzeć wszelkie social media na przykład przed spaniem, wtedy mniej czasu na to poświęcisz, bo wiesz że niedługo musisz się położyć spać. Natomiast kiedy przeglądasz internet w telefonie w dzień, po pracy, łatwo o chwilę zapomnienia przez co tracimy na to znacznie więcej czasu.

Po trzecie. Nie rób niepotrzebnych rzeczy, a dzięki temu, że zaplanujesz swój dzień naprzód, unikniesz powtarzania tych samych czynności, na przykład pójście po coś do sklepu i wieczorne, ponowne pójście do sklepu po coś czego się wcześniej zapomniało. Planując zakupy, możesz zmniejszyć ilość czynności, które robisz, a dodatkowo planując swoje posiłki na cały tydzień, możesz ograniczyć zakupy do robienia ich na przykład raz w tygodniu, ponieważ wiesz co będzie Ci potrzebne do ich przygotowania każdego dnia. Nie stracisz też czasu na bezmyślne chodzenie pośród regałów w sklepie i zastanawianie się nad tym co kupić, a z doświadczenia wiem, że w sklepie najciężej na szybko pomyśleć co jest nam potrzebne i zazwyczaj i tak się czegoś zapomina. Czynności, które powtarzasz często, a których zrobienie dzień później nie zrobi Ci różnicy na przykład odkurzanie, robienie prania, zaplanuj z większym odstępem czasowym, dzięki czemu zmniejszysz częstotliwość ich robienia i zyskasz dodatkowo na czasie. 🙂

Po czwarte. Lubisz spędzać czas przed telewizorem? Komputer, tablet, telefon oraz telewizor to pochłaniacze czasu. Ogranicz się do obejrzenia jednego serialu zamiast dwóch, dzięki temu zyskasz godzinę dziennie.

Warto zastanowić się nad tym co robimy każdego dnia. Zaplanować dzień poprzedniego dnia, by móc zrealizować wszystko tak jak chcemy i aby mieć dodatkowo czas na nasze pasje oraz co najważniejsze, aby mieć czas dla naszych najbliższych, o czym bardzo często zapominamy. 🙂

 

Osobiście dzięki zmianie tych kilku powyższych rzeczy, udało mi się znaleźć czas na regularne treningi. A więc warto wprowadzić pewne zmiany w swojej codziennej rutynie, aby zyskać na czasie i wykorzystać ten czas produktywnie rozwijając siebie, swoje pasje, zainteresowania oraz by móc poświecać ten czas również najbliższym.

 

Miłego wieczoru!